Jedzenie za grosze?

Jedzenie za grosze?

Już od dłuższego czasu pokazuję wam na Stories moje zdobycze z targu. Warzywa i owoce, które zaczynają źle wyglądać, przez co nikt nie kupi ich w regularnej cenie. Ja nabywam je za 50% wartości, a czasem dostaję je nawet za darmo. Mówię o tym wszystkim z kilku powodów. Po pierwsze: badania pokazują, że w Polsce co roku marnujemy 9 mln ton żywności. Ile to pieniędzy? Ile wykarmionych ludzi w ośrodkach? Trudno zliczyć. Każdego dnia właściciele stosik na targach wyrzucają na śmietnik całe skrzynki tego, co zaczyna się psuć, albo marnieje. Podobnie dzieje się w supermarketach… Straszne! Po drugie: żywność bardzo zdrożała i jeżeli szukacie oszczędności, jest to jakiś sposób.

Nie jem mięsa, więc warzywa i owoce to u mnie podstawa, obok kasz i strączków. Dlatego korzystam z tego bogactwa i to nie od dzisiaj! Odkąd mieszkam w Warszawie (12 lat), na każdym targowisku (a odwiedzałam ich sporo!) zawsze znajdowałam skrzynki z przecenionymi produktami. Czasem stoją one z boku, czasem za straganem, czasem trzeba zapytać (o słynne „pomidory na zupę”). Dostałam wczoraj wiadomość, że w mniejszych miastach nie zawsze właściciele stoisk robią takie „promocje” i czasem wolą wyrzucić niż sprzedać. Szok. Myślę, że w takich sytuacjach warto iść na zakupy ok. godziny 19.00, kiedy sprzedawcy zaczynają się zbierać i wtedy chętniej sprzedają/oddają, to, co nie przetrwa nocy. Ja tego problemu nie mam, ale polecam trochę podrążyć. I… zaprzyjaźnić się ze straganiarzem. Serio, to wiele zmienia.

Szukajcie też inicjatyw – na warszawskim targowisku Wolumen istnieje oficjalna zbiórka „warzyw do wyrzucenia”. Mieszkańcy mogą przyjść i odebrać je za darmo! Może i u was coś takiego się dzieje?

Warzywa i owoce kupione w ten sposób nie zawsze wymagają natychmiastowego przetworzenia. Czasem leżą u mnie w lodówce kilka dni. I zawsze znajdą jakieś zastosowanie. Co ciekawe, to właśnie zawartość lodówki dyktuje mi, czy mam zrobić zupę, czy sałatkę, a może pastę na kanapki?

Polecam wam mądre kupowanie. I błagam, nie marnujcie jedzenia, które macie w lodówce… Nie dorzucajcie nawet grama to tych 9 mln…